LGS - Liseye Geçiş Sistemi Nedir?

Liseye Geçiş Sistemi (LGS), 2017-2018 eğitim Öğretim yılının başında TEOG'un kaldırılması ile devreye giren liselere yerleştirme sisteminin adıdır.

LGS Hazırlık Kursu arayanlar ilk önce LGS nedir sorusunun cevabını bilmelidirler. Tüm velilerin merak ettiği o soru: Liseye Geçiş Sistemi Nedir?

Liseye Geçiş Sistemi (LGS), 2017-2018 eğitim Öğretim yılının başında TEOG’un kaldırılması ile devreye giren liselere yerleştirme sisteminin adıdır.

LGS 2017-2018 eğitim öğretim döneminde kullanılacak ve daha sonra kaldırılacak. LGS ile liselere geçişte merkezi sınav sistemleri kaldırılmış olacak. Bundan sonra ise her ilde bakanlığın soru havuzundan seçilecek sorularla sınavlar düzenlenecek. Bu sınavlarla nitelikli okullara öğrenciler yerleştirilecek.

Düne kadar TEOG hazırlık kursu aramaları geçtiğimiz dönem yerini LGS hazırlık kursu aramalarına bıraktı. Peki gelecekte ne olacak?

Nitelikli okul arayışında olmayan adresine en yakın okula yerleşmek isteyen öğrenciler ise diploma notlarına göre tercih sırasında okullarına yerleştirilecek.

Bu durumda bilmemiz gereken asıl soru 8. sınıfa gelmiş ilköğretim öğrencileri artık bir sınav sistemine hazırlanacak mı? Aslında öğrencinin imam hatip lisesine değilde fen lisesine, anadolu lisesine veya nitelikli bir okula gitmesini istiyorsanız sınav sistemi sizler için hep var olacak. Sınavın merkezi olması veya il milli eğitim müdürlükleri bünyesinde yapılması çok birşeyi değiştirmiyor. Öğrenci planlı ve programlı ve de sınava yönelik hazırlanmak zorunda. Adı ister TEOG kursu olsun ister LGS kursu olsun. Ya da yarın yeni bir isim verilsin...İhtiyaç her zaman devam edecek.

Milli Eğitim Bakanlığının okullarda takviye kursları açtığı muhakkak. Peki bu kurslar takviye mi sınava yönelik mi? Okul öğretmenlerinin verdiği eğitim yeterli ise neden takviyesine ihtiyaç duyuluyor? Ya da dersi veren öğretmen müfredatta anlatamıyorsa takviyede anlatması beklenir mi? Ya da takviye kursu bitmesin, ek gelir azalmasın diye düşünebilecek öğretmenler okul ders saatlerinde dersleri boşlayabilir mi? Her soru yeni bir soruyu getirirken tek bilmemiz gereken LGS kursunun bir ihtiyaç olduğu.

Demetevler LGS Kursu, Yenimahalle LGS Kurs ücretleri, lgs hazırlık kursları, teog hazırlık kursu ücretleri, teog hazırlık kursları ankara, lgs hazırlık kursları ankara, lgs kursları ankara