2020 LGS, 2020 lgs konuları, 2020 lgs ne zaman, 2020 lgs tarihi, 2020 lgs takvimi

2020 LGS Sınavı Ne Zaman Yapılacak? Başvuru Tarihleri Açıklandı mı?

2020 LGS sınavı MEB 2020 yılı sınav takviminde adı “Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumları İçin Yapılacak Sınav” olarak belirtilmiş. Başvuru tarihi henüz açıklanmadı.  Peki 2020-LGS başvuruları ne zaman başlayacak? 2020-LGS Sınavı ne zaman yapılacak?

Sınav 7 Haziran 2020 Pazar günü tüm yurt içi ve yurt dışı sınav merkezlerinde yapılacak ve birinci oturum 09.30’da, ikinci oturum 11.30’da başlayacak.

İki oturum olarak düzenlenecek sınavda 8. sınıf öğretim programı esas alınacak. Sınavda çoktan seçmeli 90 soru yer alacak.

Sınav Oturumları ve Süreleri Nedir?

Sınavın birinci bölümü sözel alan ve 50 sorudan oluşacak. Süresi 75 dakika.

İkinci bölüm ise 40 sorudan oluşan sayısal alan testi. Süre 80 dakika.

LGS Sınavı Kalkacak mı?

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk 2020 yılında LGS sınavı olacağını fakat sonraki senelerde sürüp sürmeyeceğini 2019 Ekim ayında belirleneceğini söylemişti. 2019 Eğitim-Öğretim yılı açılış töreninde bir bakanlık yetkilisi "Gelecek 10 yıl içinde sınav stresini ortadan kaldıracak olan tedbirleri almaya çalışıyoruz. İnşallah bundan sonra öğrencilerimiz LGS gibi sınavların stresinden kurtulacak rahat bir eğitim hayatı sürdürecek.

Bu ilk bakışta çok zor görünüyor ama inşallah bunu Türkiye olarak hep birlikte başaracağız."  diye açıklama yaptı. Yani önümüzdeki 10 yıllık süreçte sınav olacakmış gibi düşünmek gerekli. 

LGS Sınav Kapsamı

Merkezî Sınavda 8’inci sınıf öğretim programı konuları yer alacak. Adayların okuduğunu anlama, yorumlama, sonuç çıkarma, problem çözme, analiz yapma, eleştirel düşünme, bilimsel süreç gibi becerileri ölçecek kapasitede sorular bulunacak.

BİRİNCİ OTURUM : SÖZEL ALAN

Türkçe

20

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük

10

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi

10

Yabancı Dil

10

Toplam

50

İKİNCİ OTURUM : SAYISAL ALAN

Matematik

20

Fen Bilimleri

20

Toplam

40

Sınavın Uygulanması

 • Sınav 7 Haziran 2020 Pazar günü tüm yurt içi ve yurt dışı sınav merkezlerinde yapılacak ve birinci oturum 09.30’da, ikinci oturum 11.30’da başlayacak.

 • Birinci bölüm olan sözel alan 50 soru ve süresi 75 dakika.

 • İkinci bölüm olan sayısal alan 40 soru ve süre 80 dakika.

 • Ek süre verilen engelli adaylarda ise;

 • Yabancı Dil testinden muaf olanların birinci oturum süresi 80 dakika,

 • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testinden muaf olanların süresi 80 dakika,

 • Yabancı Dil ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisinin her ikisinden muaf olanların süresi 65 dakika olarak uygulanıyor.

 • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alt testinden muaf olan adayların birinci oturum toplam süresi de 60 dakika olarak uygulanıyor.

LGS Sınavlarında Hangi Derslerden Soru Sorulacak?

LGS sınavına giren 8. sınıf öğrencileri, lise eğitimine geçiş için 6 dersten sınava giriyor. Sınav puanına göre de tercih yapılacak ve lise eğitimi görmeye başlayacak. Soru sorulan dersler;

 • Türkçe

 • Matematik

 • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi

 • Yabancı Dil

 • T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük

 • Fen Bilgisi

Merkezî Sınav, tüm il merkezleri ile başvuru sayısına göre belirlenen ilçe merkezlerinde, yurt dışında ise sınava girecek en az 10 aday olan yurt dışı sınav merkezlerinde icra edilecek.

Merkezî Sınav başvuruları 2019-LGS için 3-14 Nisan 2019 tarihleri arasında elektronik ortam üzerinden öğrenim gördükleri okullara yapılmıştı Bu sene için tarih henüz belli değil.

Merkezî Sınav başvuru ve sonuçlarıyla ilgili tüm işlemler elektronik ortam üzerinden yapılacak.

Sınava girecek öğrencilerimize başvuru tarihlerini kaçırmamaları için bizimle irtibatta kalmalarını ve http://www.meb.gov.tr/meb_sinavindex.php linkinden duyuruları ve takvim güncellemelerini takip etmelerini tavsiye ediyoruz.

Şimdiden sınavda BAŞARILAR!...